Xiaomi Şimdide yollara çıkmayı planlıyor

admin 0 Yorum Eylül 27, 2022

İlk tamamen elektrikli Xiaomi otomobil modeli uzun süredir masada. Şirket kendi geliştirdiği ilk otomobil modelini 2024 yılında yollara çıkarmak istiyor. Firmanın ilk aracı dört kapılı bir sedan olacak ve otonom sürüş konusunda lazer temelli LiDAR sensörü ile donatılacak. İlk aracı en üstte 43-44 bin dolar seviyesinde satabilir iddiaları gündemde olan Xiaomi, ortaya çıktığı kadarıyla China Car Custom firmasına da maddi olarak destekte bulunmuş.

Bu desteğin sonucunda da şimdiye kadar daha çok otomobil modifiyesi ile ilgilenen China Car Custom firması karşımıza bir elektrikli spor otomobil çıkardı. Tasarımsal açıdan direkt olarak “Lancia Stratos 2010” konseptinin kopyalandığı iki kişilik SC01 adı verilen araç, iki adet elektrik motoru üzerine kuruluyor ve 0’dan 100 km/s hıza 3,9 saniyede çıkabiliyor. Menzil ise şimdilik yaklaşık 500 km olarak açıklanıyor.

1.300 kg’lık bir ağırlığının olduğu aktarılan model, söylendiği kadarıyla 2023 içerisinde üretime alınacak, 2023’ün sonunda ise yollara çıkarılacak. Fiyatının 42 bin dolar civarında olacağı iddia ediliyor

Yorum Bırak