TOGG Hakkında Her Şey: 2023 TOGG Nedir Ve Nasıl Başladı.

admin 0 Yorum Ocak 3, 2022

TOGG Hakkında

1 – TOGG Ne Demek? TOGG Açılımı Nedir?

TOGG, merkezi Türkiye’de bulunan bir otomobil üretim şirketidir. 25 Haziran 2018 yılında Kocaeli’de kurulan şirketin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’tır. TOGG arabanın üretimi için proje esaslı devlet yardımı duyurusunun ardından 21 Mayıs 2020’de Gemlik’te fabrika için ilk çalışmalar başladı.

Şirket, Ağustos 2020 tarihinde TOGG markasıyla üretim yapmaya karar verdi ve bu kararı basınla paylaştı. Yerli modelin ismi de merak ettiğimiz konular arasındaydı. TOGG açılımı “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu” şeklinde. Yerli otomobili Anadolu Grubu, Turkcell, Zorlu, BMC ve TOBB ortaklığı ile üretiliyor.

2 – TOGG Araba Fiyatları Nasıl?

Yerli otomobil, ilk kez ABD’de düzenlenen bir fuarda uluslararası bir tanıtımda karşımıza çıktı. Bu tanıtımda TOGG araba fiyatları ve bu fiyatların ne zaman belirleneceği hakkında çeşitli bilgilerle karşılaştık. 2023 yılında satışa çıkacağı konusunda bilgi aldık.

Ayrıca otomobil için 40.000 Euro maliyet fiyatı bilgisi diğer duyduğumuz konular arasında. Fakat açıklanan TOGG fiyat bilgisi henüz netlik kazanmadı. TOGG fiyat listesi günümüzde hala bir merak konusu.

Otomobil sektöründe ön satış fiyatları her zaman liste fiyatından daha farklı olduğu için bu konuda da kullanıcılar net bir yanıt arıyor. Fiyat bilgisine dair net bir açıklama bulunmuyor olsa bile 2022 yılında seri üretime geçileceği bilgisi netlik kazanıyor. TOGG araba üretim süreci 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak ve piyasaya sürülecek.

3 – TOGG Tasarımcısı Kimdir?

TOGG tasarımcısı ve tasarımı özelinde birçok tartışma bulunuyordu. Bu tartışmaların odağında tasarımın başka bir otomobilden alındığı üzerineydi. Fakat bu bilgi açıklanan veriler ışığında tam anlamıyla doğru değil.

Otomobil, bir prototip araba tasarımı üzerinden yeniden tasarlandı. Bu prototip araba tasarımının sahibi Pinifarina isimli bir şirket olarak açıklandı. Pinifarina şirketinin tasarladığı ve Avrupa’da üretilen bir araç konsepti yerli otomobile çok benzetiliyor.

Pinifarina birçok otomotiv firmasıyla anlaşması bulunan bir şirket ve tasarımlar yapıyor. Bu alanda oldukça başarılı tasarımları bulunan şirket, otomobil için de bir prototip tasarlıyor. Aynı zamanda otomotiv sektöründe oldukça ünlü olan Murat Günak’ta Türkiye’ye geldi ve şimdi TOGG tasarım ekibinin “lideri” olarak görev alıyor.

Daha önceden Volkswagen ve Mercedes-Benz şirketlerinde baş tasarımcı görevi bulunan Murat Günak, modellerin tasarım tarafında büyük katkılar sunmayı planlıyor.

“Allah nasip ederse 29 Ekim’de Sayın Cumhurbaşkanımızın elleri ile fabrikanın açılışını gerçekleştireceğiz. 2023’ün ilk üç ayında inşallah banttan inerek trafiğe çıkmış olur.”

Rıfat Hisarcıklıoğlu

TOGG Nedir?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltılması olan TOGG, ilk yerli ve milli otomobil markası olarak sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli otomobil üretilmesine yönelik yaptığı çağrı sonucu elini taşın altına koyan ve “babayiğit” olarak adlandırılan firmalar 2017 yılında bir araya gelerek çalışmalara başladı. Türkiye’nin ilk yerli otomobilini tasarlamak, seri üretimini gerçekleştirmek ve piyasaya sürmek için güçlerini birleştiren firmalar ise şunlardır:

• Anadolu Grubu

• Kök Grubu

• BMC

• Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

• Zorlu Grubu (Vestel)

• Turkcell

  • 2018 yılında bir araya gelen ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. çatısı altına birleşen bu firmaların her biri %19 oranında şirket ortağı olma hakkına sahip. Şirket merkezi olarak Gebze/Kocaeli tercih edilen TOGG’un en üst düzey yöneticisi olan CEO’su ise daha önce otomotiv sektöründe yöneticilik yapmış ve oldukça başarılı projelere imza atan Gürcan Karakaş getirilmiştir.

 

Yorum Bırak