BENTLEY MULLİNER BATUR, ŞİRKET TARİHİNDEKİ EN GÜÇLÜ MODEL OLARAK TANITILDI

admin 0 Yorum Kasım 3, 2021

BENTLEY MULLİNER BATUR

Bentley sadece elektrikli bir markaya dönüşüyor, ancak şirket henüz içten yanmalı motordan vazgeçmiş değil. Tarihlerindeki en güçlü otomobili piyasaya sürdükleri için bunu açıkça söyleyebiliriz.

Bentley Mulliner Batur olarak bilinen model, şirketin aşina olduğumuz çift turbo beslemeli 6 litrelik W12’sinin geliştirilmiş bir versiyonuna sahip lüks bir grand touring coupe. Motor “alacakaranlık yıllarına girerken” mühendisler onu yeni bir emme sistemi, iyileştirilmiş turbolar, daha iyi intercooler’lar ve çok sayıda yeniden kalibrasyon ile donattı. Motor ayrıca daha verimli çıkış için 3D baskılı titanyum kaplamalarla birlikte gelen titanyum egzoz ile donatıldı.

Tüm bu değişiklikler sayesinde motor 730 hp üzerinde güç ve 1.000 Nm tork üretiyor. Bu veriler sayesinde Continental GT Speed’den en az 80 hp ve 100 Nm daha güçlü. Aynı zamanda 335 km/s’lik maksimum hıza ulaşmadan önce 3.5 saniyede 0’dan 100’e çıkabiliyor.

Bentley, Batur için ayrıntılı performans özelliklerini açıklamayı reddederken, motorun sekiz ileri çift kavramalı şanzımana bağlı olduğunu söylemeyle yetiniyor. Model ayrıca dört tekerlekten direksiyon, tork yönlendirme ve elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel ile donatılmıştır.

Diğer performans özellikleri arasında, yalnızca 0,3 saniyede 1,300 Nm’ye kadar burulma önleyici tork sağlayabilen uyarlanabilir havalı süspansiyon ve elektrikli aktif devrilme önleyici kontrol sistemi yer alıyor.

Batur, tarihteki en güçlü Bentley olmanın yanı sıra, şirketin yaklaşmakta olan EV’lerinin stil yönüne “nihayetinde rehberlik edecek” modern bir tasarıma sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Otomobil üreticisi pek çok ayrıntıya girmedi ancak otomobilin güçlü ve kendinden emin bir görünüm için daha alçak ve daha dik olan güncellenmiş bir ızgarayla donatıldığını belirtti. Model ayrıca Bacalar’da kullanılanların evrimi olarak tanımlanan minimalist farların yanı sıra “sonsuz motor kaputu”na da sahip.

Daha geriye gittiğimizde, keskin bir gövde ve belirgin bir omuz çizgisi görebiliriz. Tasarımcılar ayrıca daha sportif ve daha kaslı bir estetik için otomobilin görsel kütlesini geriye doğru hareket ettirdi.

Diğer dikkat çekici özellikler arasında, elektrikli olarak açılabilen bir spoyler ve modele özgü 22 inçlik jantlar yer alıyor. Alıcılar ayrıca ön tampon eki, aerodinamik yan etekler ve karbon veya doğal fiber kompozitten üretilebilen bir arka difüzör bulacaklar.

Üretim 18 adetle sınırlı olacak ve 1,95 milyon dolarlık baz fiyata rağmen tamamı satıldı. Her otomobil sahibiyle birlikte “ortak olarak tasarlanacak” ve Batur’un neredeyse her yüzeyinin rengini ve bitişini belirleyebilecekler. Yalnızca dış tasarım için, geleneksel Mulliner renk paletinin yanı sıra tamamen ısmarlama seçenekler ve hatta elle boyanmış grafikler var. Alıcılar ayrıca açık, koyu, saten, parlak veya titanyum dış cephe parlak işleri arasında seçim yapabilir. Diğer bir seçenek de “canlı bir gölge efekti” için kademeli kontrast renkli ızgaradır.

Müşteriler, doğal fiber kompozit kaplamalardan daha geleneksel ahşap kaplamalara kadar her şeyi sipariş edebilmelerinin yanı sıra, iç mekan kapsamlı bir şekilde özelleştirilebilir. Bu yeterince özel değilse, bazı kontroller 3D baskılı 18K altından mevcuttur.

Müşteriler ideal araçlarını yarattıktan sonra, Mulliner tarafından birkaç ay içinde el yapımı olacak. Her şey plana göre giderse, ilk teslimatlar 2023’ün ortalarında gerçekleşecek.

Yorum Bırak